Intensivpflege hanau
Yazar Net

4.5G Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Önemli Madde!

Çoğu kişinin bildiği gibi teknolojinin ilerlemesiyle birlikte birkaç gün içerisinde 1 Nisan’a girdiğimiz andan itibaren 4.5G kullanıma hazır hale gelecek. Operatörlere baktığımızda tüm hazırlıklarını tamamlamış durumda sadece gelecek olan tarihi iple çekiyorlar. Bu yazımızda 4.5G’nin bize katkısı, zararlı neler olacak onları sizlere açıklıyoruz. Lafı daha fazla uzatmadan konuya başlayalım.

  1. İnternet Hızı Yükselişe Geçecek: İlk olarak 4G ve 5G arasında hiçbir şekilde fark olmadığını belirtelim. 4.5G ismi sadece Türkiye sınırlarına özel şekilde adlandırılan bir isim. Madde başlığında yer aldığı gibi internet hızı yükselişe geçecek örnek verecek olursak 3G saniye bazında 28MBPS’lik bir hız desteği sağlarken bir üst versiyonu saniye başında 375MBPS hız erişimi sağlanacak.
  2. 81 Bölgeye Hizmet Desteği: 5G hizmeti iki gün sonra yani 1 Nisan’dan itibaren tüm şehirlerde aktif hale gelecek fakat ilk hedef nüfus yoğunluğu yüksek olan şehirlerdeki bireylere öncelik veriliyor. Zaman içiresinde 4.5G’yi çekmeyen her hangi bir bölge kalmayacak. Operatörlerin gerçekleştirmiş olduğu şartnamede, Sekiz yıl içerisinde Türkiye’nin nüfusunu %95 oranı internet hizmetinden yararlanması bekleniyor.
  3. 5G’ye Geçiş için Onay Talebi: 2G’ye yer verildiği zaman diliminde 3G’ye geçişte, Yüksek veri kullanımı gerçekleşeceği için müşterilerden onay verilmesi isteniyordu. Operatör firmaları, 3G’den 4.5’ye geçiş döneminde de müşterilerine göndermiş olduğu SMS koşulları ile onlardan onay toplayarak işlem yapıyor.
  4. Ücretsiz Olarak SIM Kartını Değiştirin: Operatörler tarafından bilgilendirmeler doğrultusunda kullandığınız kartınız 5G uyumu değilse ücretsiz olarak değişimini yapabilirsiniz. Kontrol edebilmek için operatör web sitelerinden kontrol edebilirsiniz.
  5. 5G Pil Ömrünü Azaltacak: Sağlanan yüksek hız tarafından ortaya çıkan enerji tüketimi ürünün batarya kullanım oranı da azalacaktır.
  6. Mobil Bankacılıkta Yeniden Oturum Açın: 4.5G yapısına geçiş yapan kullanıcılar bankacılık işlemlerinden sıkıntı yaşayabiliyor. Buna neden olan durum, İnternet ve mobil bankacılık uygulamalarında giriş için kullanımı yapılan tek kullanım şifrelerin kayıtlı SIM üzerinden eşleşiyor olması. Çoğu banka bu durum hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Yukarıda ki maddeler doğrultusunda bir Nisan’da hepsi yavaş yavaş faaliyete girecek. Büyük ihtimalle geçiş döneminde bir takım sorunlar ortaya çıkacaktır.

Yorum Bırakın