Yazar Net

Çenelerimiz Neden Var

cene-ameliyati-doktoru1

Çoğu kişi tarafından çok fazla sorgulanmayan çenemiz bir takım araştırmacı tarafından oldukça merak edilmiş ve geçmişten günümüze çenenin neden var olduğunu araştırmanın peşine koyulmuş durumda. Öncelikle çenenin genetiği kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir, Kimisinin çenesi zayıf kimisinin güçlü olurken bazılarımız ise tamamen küçük boyutta çeneye sahip. Geride bıraktığımız yüzyıllar içerisinde çenelerin oluş amaçlarına yönelik birkaç tane teori bilgi ortaya atılmış olsa bile ,Kimse varlıklarının neden olduğuna dair olarak kesin bir cevap veremiyor. Bilim insanların vermiş oldukları açıklamalarda, Modern bir insanla bir neandertalin arasında ki anatomik fark çenesinin olup olmadığı bakarak belirlenebiliyor.

Bu zamana kadar ortaya atılan yaklaşık üç farklı temel teori bulunmuyor. Lafı uzatmadan birincisiyle hemen başlayalım. Çenemiz, Yiyecekleri çiğnememize yardımcı olmak için oluştu. Yani çene kemiklerinin, Çiğneme esnasında oluşan gerilmeyle birlikte başa çıkmak için oluştuğu öne sürülüyor. Yapılan bir diğer teori ise çenemizin konuşma esnasında çok rahat bir şekilde kullanılması yönünde. Konuşurken dilimizin, Çene altında bulunan ekstra bir kemik ile desteklenmesi sonucunda çenenin bu destek adına oluşturulduğu açıklanıyor. Sonuç olarak konuşma becerisi ve kelime dağarcığı en geniş primatlara sahibiz.

Burada devreye büyük bir eksiklik giriyor, Konuşmak için çok fazla güce sahip olmuyoruz. Bu nedenle konuşma diyaloglarına yardım etmek için ekstra kemiğe gerek duymadığımızdan, Cevabı bilinmeyen bir soru olarak görülüyor. Ortaya çıkartılan son teori yani üçüncüsü, Çenenin belirli bir işlevi olmadığını ve zamanla cinsel seçim ile ortaya çıkarak oluştuğu. Buna örnek olarak orangutanların yüzleri ya da erkek kanada geyiklerinin büyük boynuzları gibi yapıları verebilirsiniz. Tamamen seçimlerle bir sonraki kuşaklara aktarılarak oluşmuş yapılar.

Olayın sonucuna bakarsak burada bir takım farklılıkların oluştuğunu görebiliyoruz. Diğer bütün memelerde bu tür cinsel seçim sonucu ortaya çıkan özellikler, Sadece tek bir cinsiyet üzerinde ortaya çıkıyor. Dişi veya Erkek olması bir şey değiştirmezken insanların çenesi için aynı durumun geçerli olduğunu söyleyemeyiz.  Özetle; Bilim yapmış olduğu araştırmalar sonucunda hala çene yapısının neden olduğuna dair açıklama da bulunamıyor.

Yorum Bırakın