Yazar Net

Android Marshmallow Hala Geride!

Geride bıraktığımız ayın başında Android Marshmallow büyük bir başarı sağlayarak yüzde bazında 4.6 oranında kullanıcıya ulaşmayı başarmıştı. Mayıs ayının rakamlarına baktığımız da ise bu büyümenin bir kademe daha yavaşladığını görebiliyoruz.

Mayıs ayının ilk çeyreğinde yüzde 7.5 oranında kullanıcıya ulaşan Android Marshmallow 6.0 geride bıraktığımız Nisan ayında ki gibi büyük bir başarıya ulaşamadığı görülüyor. Bu olayların en büyük nedenlerinden bir tanesi piyasaya yeni çıkan akıllı telefonların bir çoğunun Android Lollipop 5.2 yazılımı ile çıkış yapması.

Çıkış yapan telefonların bir diğer sorunu da Marshmallow güncellemesini üreticilerden beklemesinden dolayı ortaya böyle bir rakam çıkıyor. Android Lollipop yazılımının genel dağılım yüzdesine baktığımız da 35’de olduğunu görüyoruz.

android-dagilimi[1]

Google’ın Android İşletim Sistemlerinin Kullanım Oranları

Bir diğer yandan KitKat dağılımına baktığımız da Mart ayında yüzde 33.4 olarak kesinleşmişti. Mayıs ayının başında elde edilen b rakama yüzde 32.5’e kadar gerileme yaşadı fakat hala Android işletim eko yazılımın da en fazla kullanıcıya sahip yazılımlardan bir tanesi olarak görülüyor. JellyBean sürümleri ile hala yüzde oranında 20.1 yapısında ki bir dolaşıma sahip olurken Cream Sandwich, Froyo ve Gingerbread tarihe karışmak üzere.

Google’ın üzerinde çalıştığı Android yazılımı işletim eko sistemi bu kadar parçalanma sürecine gitmesiyle elde edilen rakamlar çok daha iyi durumda olabilirdi. 2016 yılı içerisinde piyasaya çıkacak olan Marshmallow taşıyacak olan yeni telefonların gidişini büyük oranda etkileyecektir. Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilecek olan ölçümlerde Marshmallow ve Lollipop’un arasında ki farların ne duruma ulaşacağını merak ediyorum.

Google her yıl çıkarttığı güncellemeleri gruplandırmasaydı direkt olarak Apple’ın gerçekleştirdiği gibi iOS, iOS… iOS 7, iOS 8 tarzında bir güncelleme yapısı sunsaydı firmanın kullanım kitlesi daha geniş olacağına inanıyorum.

Son olarak Samsung’un Apple firmasını geride bırakmasıyla birlikte artan Android yazılım kullanımı ilerleyen aylara yönelik olarak Google’ın Android istatistiklerine özenle yansıyacağını düşünüyorum çünkü kullanıcılar artık yavaş yavaş açık kaynaklı ürünlere yönelmeye başlıyor. LG ve Samsung’un başarıları piyasada ki Android yazılımına karşı oluşan önyargıları silebilir.

Yorum Bırakın