Yazar Net

Apple, iPhone Hırsızları ile Başa Çıkabilmek için Yeni Sistemler Üzerinde Çalışıyor!

Dünya genelinde mobil teknoloji konusunda büyük bir başarıya sahip olan Apple, Geliştirdiği yeni önlemler ile birlikte iPhone hırsızlarına karşı büyük bir şekilde savunma sağlayacak. Çoğu kullanıcıya göre Apple’ın iPhone ürünleri yeteri kadar performans sağlayamıyor olabilir, belki özelik olarak diğer cihazlardan verilen fiyata göre bir adım daha da geride kalabilir fakat gerçek şu ki; Mobil dünyanın en popülerliğe uğraşmayı başaran cihazlardan bir tanesi iPhone.

30f8ddfaa6e3addf7734184d8a36e2246d4b497c[1]

Durum bu şekilde olunca telefon hırsızları için iPhone çok daha çekici oluyor. Günümüzde telefon hırsızlarının sayısı gittikçe yükseliyor gerek Türkiye’de gerek Tayland sınırları içerisinde olsun tüm dünyayı sarmış durumdalar. Bu nedenle birlikte mobil cihaz üretimi yapan hırsızlara yönelik savunma adımlarına günden güne yenisi ekleniyor. Söz konusu durum ile bağlantılı olan Apple, Yeni bir sistem geliştirmek üzere çalışmalarını başlattı. Apple firmasının telefon hırsızlarına yönelik olarak iki farklı adımı mevcut.  İlki parmak izi okuyucu sensör.

Normalde bir Apple kullanıcısıysanız parmak izinisi kayıt altına almak için farklı açılardan parmağınızı sensör cihazının üzerine tanıtmanız gerekiyor. Bu nedenle sensör, Telefonu çalan kişinin parmak izlerini okumak adına çok yeterli durumda olmadığını açıklayabiliriz. Firmanın ilk olarak önceliği, Telefonu kullanan kullanıcını parmak izini çok rahat bir şekilde tarayabilecek, Çok daha güçlü bir sensör oluşturmak.

Oluşturulan bu sensör ile birlikte çalınan iPhone, Sahibi dışında farklı bir parmak izini okuduğu anda Apple’a bir bildirimde bulunabilir. İkinci farklı bir çözüm ise hırsızın fotoğrafını çekmek. Esasında bu tarz bir yöntem Android tabanlı cihazlar üzerinde kullanıcıların karşısına çıkıyor yani üçüncü parti bir cuygulama ile yanlış girilen ekran kilidinin sonucunda cihazın ön kamerası ile kişinin fotoğrafı çekilecek.

Esasında birinci yöntem hırsızlar için çok daha cazip gelebiliyor çünkü ikinci adımda hırsız kameranın önüne parmağını koyarak fotoğraflarının çekilmesini tamamen önleyebilir. Apple’ın bu teknolojiyi  ne zaman faaliyete geçireceği tüm kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor.

Yorum Bırakın