Yazar Net

CyanogenMod’u Normal Android’den Ayıran Özellikler!

Android 6.0 Marshmallow tabanlı CyanogenMod 13 birden fazla Android telefon ve tablet için yayın sürecine çıktı. Cyanogen ekibinin geliştirmiş olduğu CyanogenMod ROM’undan fabrika çıkışlı Android ROM yazılımların arasında olmayan özellikler bulunuyor. Bu yazımızda ise sizlere bu özellikleri sunacağız.

CyanogenMod, Android işletim sistemine sahip olan cihazlar için vazgeçilmez ROM seçeneklerinden bir tanesi. CyanogenMod, Android yazılımımım resmi olmayan bir sürümü olarak açıklanabilir. Çoğunlukla Android yazılımıma göre, Daha tekili ve temiz bir deneyim sunduğu kullanıcıları tarafından açıklanıyor.

Kişiselleştirilebilir Ana Kilit Ekranı

kisisellestirilebilir-ana-ekran[1] Cihazlarınızı ilk olarak satın aldığınızda yüklü olarak gelen Android sürümünde ana ekranlarını istediğiniz gibi değiştirmeniz pek mümkün olmuyor. Bu tarz işlemler için Nova, Apex gibi yazılımları kullanarak kişiselleştirilebilir özelliklere erişmiş oluyorsunuz. Fakat CyanogenMod üzerinde bu tarz sorunlarla karşılaşmanız oldukça zor çünkü kullanıcılarına bu özelliklerini detaylı bir şekilde sunuyor.

kilit-ekrani-seceneklerini-yapilandirma[1]

Durum Bildirimlerini Anında Gizleme

durum-simgelerini-gizleyebilme[1]

Cihaz üreticileri ve GSM operatörleri, Durum çubuğu üzerine kendi bildirim logolarını sürekli olarak ekliyorlar. Bluetooth, Alarm, Wi-Fi-, Şebeke ve Mobil Veri gibi simgeleri stock rom içeren telefonlarda ortadan kaldırmanız oldukça zor fakat CyanogenMod ile bu gizleme operasyonu oldukça kolay.

Mavi Işık Filtresi

mavi-isik-filtresi-livedisplay[1]

Akıllı telefonların ekranında, Her ne kadar farkında olmasak bile gözle görülemeyen zararlı mavi ışıklar yayılıyor. Bazı yöntemlerin dışında stock rom telefonlarda mavı ışığı engellemek mümkün değil. CyanogenMod üzerinde gelen özellik sayesinde üçüncü parti uygulama kurmadan, Ekran ve Işık menüsü altında ki LiveDisplay sekmesindeki zarar oluşturabilecek ışıkları kaldırabilirsiniz.

Güç Menüsünde Değişiklik İzni

guc-menusunu-duzenleme[1]

Stock Android yazılımı üzerinde güç düğmesine basılı tuttuğunuz da karşınıza çıkan menü kullanıma elverişli durumda değil. Bu menüyü özelleştirmek için CyanogenMod yazılımından yardım alabilirsiniz.

Tema Değiştirme Özelliği

tema-degistirebilme[1]

Tüm Android kullanıcıların en çok gelmesi istediği özelliklerden bir tanesi rahatlıkla tema değiştirilme olmaması. Arayüz uygulamaları ve simge paketleri ile birlikte farklı bir görünüm elde edebiliyorsunuz fakat genel olarak kullanıcıların beğenisini yine kazanamayan üçüncü partiler artık yerini yavaş yavaş CyanogenMod’a bırakıyor. ROM paketi içerisinde birbirinden farklı tema paketleri bulunuyor böylece dilediğiniz gibi seçim yapabilir ve kullanabilirsiniz.

Yorum Bırakın