Yazar Net

Google Chrome’un RAM Sorunu Nasıl Çözülür?

İnternet ortamına erişim konusunda en çok kullanılan tarayıcılardan bir tanesi olan Google Chrome’un sistem kaynaklarının çok daha tasarruflu kullanılması için yapılması gereken işlemleri yazımızda bulabilirsiniz. Lafı çok daha fazla uzatmadan direk olarak konuya giriş yapıyorum.

Herhangi Bir Paket Yazılımın Kurulumunda Dikkatli Olun!

Çoğu zaman internetten indirmiş olduğumuz bir kurulum dosyasının içerisinde reklamlar bulunuyor. Sizler kurulumu yaptığınız taktirde kısa bir süre sonra masaüstünüzde ve tarayıcınızda bir takım reklamlar ortaya çıkacaktır böylece Google Chrome’un performansı daha da kötüye etkilenecek beraberinde daha fazla RAM ve CPU kullanımı oluşacaktır.

chrome-tarayiciniz-cok-ram-yiyorsa-bunlari-yapin-4[1]

Bu sorunu çözmek için kurulumları yaparken hızlı hızlı ileri tuşuna basmayın, Karşınıza çıkan sekmeleri dikkatli bir şekilde okuyarak işaretli reklamların yanında ki ibareyi kaldırabilirsiniz.

Sürekli Güncel Sürüm Kullanmaya Önem Gösterin

Google Chrome’un sürekli olarak gelişim göstermesi bir önceki versiyonunda ortaya çıkan hataların giderildiği demektir. Bu sayede oluşan yavaşlıkların firma tarafından yayınlanan çözüm güncellemeleri ile rahatlıkla çözebilirsiniz. Bunun için tarayıcının adres çubuğuna chrome://help yazarak güncelleme ekranına hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Gelişi Güzel Kurulan Uzantılara Dikkat Edin!

Google Chrome Web Tarayıcınızı çok daha aktif bir hale getirmeyi amaçlayan eklentilerin kurulumunu yaparken dikkat etmelisiniz çünkü bazı eklentiler kullanıcıların tarayıcıyı kullandığı anda ortaya çıkan reklamlar uygulamanın performansının oldukça düşük seviyede çalışmasına neden olacaktır.

Facebook’un Otomatik Video Oynatma Özelliği

chrome-tarayiciniz-cok-ram-yiyorsa-bunlari-yapin-3[1]

Facebook’un çok yakın bir zamanda hayatımıza sokmuş olduğu otomatik video oynatma özelliği düşük özelliklere sahip olan bilgisayarın sınırlarını zorluyor.  Bu nedenle direk olarak Facebook üzerinden ayarlar kısmını takip ederek bu özelliği kapatmalısınız böylece Google Chrome’un gereğinden fazla RAM harcamasının önüne geçebilirsiniz.

Eğer bu tarz sorunlardan kısa süreden kurtulmak istiyorsanız cihazınıza yeni bir SSD satın alarak hızlı bir Google Chrome deneyimi yaşayabilirsiniz. Standart olarak HDD mekanizmasına göre çok daha başarılı olan SSD’ler elektronik sistemleri üzerinde barındırarak çok daha fazla hız desteği sağlıyor.

Yorum Bırakın