Yazar Net
Hosting Nasıl Satın Alınır?

Hosting Nasıl Satın Alınır?

Bir web sayfası sahibi olmak günümüzde oldukça önemli ve ilgi çeken bir konu. Web dünyasına girmek için ihtiyacımız olanlara bir bakalım; Öncelikle elimizde bir Alan Adı (Diğer ismiyle Domain Name) ve Barındırma Hizmeti yani Hosting olmalıdır.

Bu terimlerin ne anlama geldiğine bakalım

Hosting Nedir?

Hosting / Barındırma Hizmeti; sitenize ait dosyaların tutulduğu bilgisayardır. Bu bilgisayar, yani Hosting sunucusu 7/24 enerji kesintisiz çalışır. İşletim sistemi ve yazılımlarını internet hizmetleri için özel olarak kurulmuştur. En önemlisi kesintisiz internet bağlantısı gibi süreklilik içeren servislere sahiptir.

Alan Adı Nedir?

Alan Adı; ziyaretçilerinizin sitenize erişebilmesi için gereken web adresinizdir. Sitenizi ziyaret etmek isteyenler bu alan adınızı kullanırlar ve bu isim sadece sizin web sitenize aittir. Sahip olduğunuz alan adınızın süresini en az 1 yıllık olmak üzere sürekli olarak uzatabilirsiniz. Alan adınızın size ait kalabilmesi için, geçerlilik süresi bitmeden önce süresini uzatmalısınız.

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi, Hosting sunucunuzda bulunan web sayfanıza ait dosyalar bütünüdür. Farklı ortamlarda oluşturabileceğiniz web sitesi tamamlandıktan sonra, burada oluşturduğunuz web sitenize ait dosyaları Hosting hesabınızın olduğu sunucuya atarsınız ve web siteniz bu dosyalarla çalışacaktır.

 

Hosting Paketi Seçimi

Hosting satın almadan önce sitenizden ve aldığınız Hosting hizmetinden beklentinizin ne olduğunu belirlemelisiniz. Hosting paketleri, fiyatlandırma ve içerdiği özellikler açısından müşterilerimize özel fırsatlar yaratabilmek adına birkaç farklı Hosting Paketi olarak düzenlenmiştir. LimonHost için size uygun tarifelerimizi Web-Hosting sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

https://www.limonhost.net/tr/hosting/web-hosting

Eğer Hosting Paketinizi alırken alan adına ayrıca ücret ödemek istemezseniz Ücretsiz bir adet Alan Adı sahibi olabileceğiniz Hosting Plus ve Hosting Extra paketlerimizi tercih edebilirsiniz. Ücretsiz alan adı .com,.net,.club,.xyz,.rocks,.work uzantılı olabilir. Böyle sadece HostingPaketi alarak, siteniz için 1 yıllık alan adına da ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Hosting Başlangıç: 1 Web sitesi, 2 Gb disk alanı, 50 E-Posta hesabı,  1 Database ve 50 Gb. trafik limiti ile bir web sitesi barındıracak ve ziyaretçi sayısı nispeten daha düşük müşterilerimiz için önerebileceğimiz bir pakettir. Aynı zamanda 1 Core CPU ve 512MB ram kullanabilirsiniz. Bu paket üzerinde her türdeki web sitenizi çalıştırabilirsiniz. Özellikle kişisel bloglarını yazmak isteyenler ya da sabit içerikli web sayfalarınız için tercih edilebilecek bir Hosting paketidir.

Hosting Plus:Ücretsiz 1 adet alan adı ya da alan adı transferi, 3 adet Web sitesi, Sınırsız Disk/E-Posta Hesabı/Trafik, 2 Database ile oldukça işe yarayacak bir Hosting paketidir. Sürekli ziyaretçileri olan ve birden fazla site barındırmak isteyen müşterilerimiz için önerebileceğimiz bir pakettir. Aynı zamanda 3 Core CPU ve 1024 Mb.Ramkullanabileceksiniz. Bu da sitelerinizin daha hızlı açılmasına ve daha çok ziyaretçi talebine yanıt vermesini sağlayacaktır. Bu paketle birlikte farklı amaçlara yönelik web siteleri hazırlayabileceğiniz gibi birden fazla domaininiz varsa ve aynı yere yönlendirmek istiyorsanız (aynı isimli .com ve .com.tr’yi birbirine yönlendirmek gibi) iyi bir seçenek olacaktır.

Hosting Extra: 10 Web sitesi, Sınırsız disk/E-Posta Hesabı/Trafik, 10 Database barındırabileceğiniz, zengin bir web Hosting paketidir. 10 adet site barındırma seçeneği ile oldukça fazla sayıdaki hesabınızı tek panelden yönetebilmenizi sağlar. Yönettiğiniz siteler için ayrı ayrı hesaplar açmak yerine kullanılabilir. Çok sayıda siteniz varsa, ekonomik ve performanslı bir tercih olacaktır. Aynı zamanda 3 Core CPU ve 2048 Mb ram ile çok sayıda ziyaretçiye cevap verecek bir sunucu ortamıdır. Bu paket sayesinde 10 adet domain’de web sitesi barındırabilir, yönlendirme yapabilir, E-Posta servisinden faydalanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, Hostingpaketlerimizden birini satın aldığınızda, bu aynı zamanda E-posta hizmetinden de faydalanabiliyorsunuz. Web sitesi için ayrı, E-posta için ayrı ücretler ödemeniz gerekmiyor. Bir Hosting paketi aldığınız zaman, alan adınız ile E-Posta hesapları açabilir ve mail gönderip, alabilirsiniz.

Platform Seçimi

Platform seçimi biraz kafa karıştırıyor gibi dursa da cevap basittir, “Linux”. Windows ismi size tanıdık gelse ve hatta Linux korkutuyor bile olsa Web siteleri Linux ortamında çalışmayı severler. Linux’un yapısı gereği daha hızlı ve kaynakları etkin kullanan bir web siteniz olacaktır. Bazı web sitesi projelerinde ise halen sadece Windows’da çalışan uygulamalara ihtiyaç duyulabilir. Web siteniz sadece Windows altyapısında çalışacak bir şekilde hazırlandıysa, bu durumda Windows’u seçebilirsiniz.

Buradaki seçiminiz çalışma ortamınızda ve Hosting paketinizin özelliklerinde fark yaratmayacaktır.

HostingPaketi Nasıl Satın Alınır?

Hosting satın almak için öncelikle kullanmak istediğimiz alan adına karar vermemiz gerekir. Eğer bir alan adımız yoksa uygun bir alan adını sipariş sırasında satın alabilirsiniz. Buradaki seçeneklerden;

“Yeni bir alan adı kaydetmek istiyorum” u; Yeni bir alan adıyla birlikte Hosting almak için;

“Başka bir firmada kayıtlı olan alan adımı LimonHost’a transfer etmek istiyorum” u; Mevcut alan adınızı LimonHost’a transfer etmek için;

“Mevcut alan adımı kullanmak istiyorum”u; Mevcut alan adınızın NS adreslerini yönlendirerek LimonHost’da kullanmak için,

Seçebilirsiniz.

 

Alan adınızla ilgili işlemleri tamamladıktan sonra platform seçimi ve ödeme adımına geçeceksiniz. İşlemlerin tamamlanmasının ardından işte hepsi bu kadar! İnternet tarayıcınıza alan adınızı yazdığınız anda sitenize ulaşabileceksiniz. Artık bir Hosting hesabınız ve buna bağlı çalışan bir alan adınız var. Sitenizi yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

LimonHost.net’ e ulaşmak için www.limonhost.net adresimizdeki Canlı Yardımı ve iletişim bilgilerimizi kullanabilirsiniz. Destek taleplerinizi Müşteri Girişi yaptığınız hesaplarınız üzerinden iletebilirsiniz.

Yorum Bırakın