Yazar Net

iOS Uygulamalarında HTTPS Zorunlu Kılınıyor!

Apple uygulamalarında kullanılmış olduğu tüm bağlantıların güvenilir seviyede olması için uzun süredir uygulama geliştirme yazılımlarından olan xCode’da HTPPS protokolünü ön tanımlı olarak App Transport Security başlığının altında otomatik olarak seçili halde geldiğini görebiliyorduk. Geliştiriciler ise bu seçeneği iptal ederek HTTP üzerinden API işlemlerinde bulunabiliyordu.

Geçtiğimiz günler içerisinde oluşturulan WWDC kapsamında konferanslarda 1 Ocak 2017 tarihinde HTTPS güvenli bağlantı protokolünün kullanımının zorunlu kılınacağı açıklandı. Yapılacak olan bu düzenlemelerde AppStore üzerindeki mevcut uygulamaları da rahatlıkla kapsadığı için geliştiriciler için yıl sonuna kadar http kullanan bütün uygulamaların güncellenmesi gerekiyor.

Bu durumda bir çok geliştirici için sorun basit bir güncelleme ile çözülmeyecek. Çünkü uygulama içerisinde http bağlantıların kurulduğu hizmetlerin HTTPS hizmetine uygun olması gerekiyor. Bu duruma güzel örnek olarak WordPress siteleri için yazılan iOS uygulamalarını verebiliriz. Geliştirilen bir API eklentisi üzerimden bloglar üzerindeki yazıların rahatlıkla çekilere iOS uygulaması üzerinde sunulması mantığı ile görev yapan pek çok uygulama bünyesinde HTTP protokolüne yer veriyor.

Yorum Bırakın