Yazar Net
Köpek Mamaları  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Köpek Mamaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yüzyıllar boyunca evcilleştikleri andan itibaren insana sadık bir dost olarak yardımcı olan köpeklerin hayatımızdaki rolü oldukça büyüktür. Köpekler hem can dostumuz hem sırdaşımız olup her zaman bizimle beraberdir. Bunun dışında evinde hayvan besleyen kişi yani bir hayvanı sahiplenen kişi o hayvanın bütün sorumluluklarını üstüne aldığından dolayı ona bakmakla mükellef olup onun refahını ve sağlığını da düşünmek zorundadır. Bunun için köpek besleyen, sahiplenen kişilerin köpekler hakkında birçok konuyu bilmesi gerekir. Bu konulardan biri de köpek mamalarıdır. Köpek mamalarıköpeğin cinsiye, yaşına göre özel olarak üretilen beslenmeyi sağlayan yiyeceklerdir. Köpek maması satın alırken bireyin dikkat etmesi gereken köpek maması üreten firmanın popülerliği, yapmış olduğu reklamlar ya da pahalı olması değildir. Köpek mamasının kalitesini gösteren şeyler içerisinde ne kadar et türü bulunduğu etin mamanın içindeki yüzdelik durumu, mama üretilirken kimyasal maddenin kullanılıp kullanılmadığıdır.

Yaşlı Köpek Maması Satın Alırken
Her canlı zamanla yaşlanmaya mahkûmdur. Yaşlanan canlının bakımı da elbette ki değişmektedir. Besleneceği yiyecekten hastalandığı zaman uygulanacak tedaviye kadar birçok şey değişmektedir. Hayvanlar âleminde de bu şekildedir. Hayvanın zamanla yaşlanması ona olan bakımda da değişiklik göstermektedir. Örneğin köpek mamalarında yaş oldukça önemli bir kriterdir. Yaşlanan köpek ile yavru köpeğin mamaları birbirinden her zaman farklıdır. Yaşlı köpek mamasıalırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır: köpeğin yaş kriteri oldukça önemlidir. Ayrıca bunun yanında köpek mamansın üretimi esnasında kullanılan maddeler de oldukça önemlidir. Yaşlanan köpeğin hazımsızlık çekmemesi için içerisindeki maddelerin doğal olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Yavru Köpek Mamaları
Köpeklerin yaşı beslenmeleri konusunda oldukça önemlidir. Çünkü köpeğin yaşına göre mama türleri ve ağırlıklı beslenmesi gereken yiyecekler değişmektedir. Örneğin yavru köpek mamalarıile yaşlı köpek mamalarının içerikleri arasında farklar bulunmaktadır. Yavru köpek mamalarında daha az et türü bulunması gerekirken bütün köpek mamaları için geçerli olan kural ise doğallığıdır. Kimyasal içeriğin hiç olmadığı mamalar köpeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle mama alırken bireyler mamanın içerisindekileri okumadan hareket etmemelidirler.

Yorum Bırakın