Yazar Net

Marty Cooper Kablolu Şarjdan Şikâyetçi

Günümüze baktığımızda bir türlü vazgeçmediğimiz haline gelen cep telefonların yaratıcısı Marty Cooper, Cihazları şarj ederken kullandığımız kablo hattından oldukça şikâyetçi. Günümüzde cep telefonları bilindiği üzere akıllı telefon olarak karşımıza çıkıyor.

Yani artık telefonlar sıradan bir iletişim aracı olmaktan çıkmasıyla birlikte bu adı alan akıllı telefonlar ile büyü bir adım daha tarak her insanını hayatı içerisinde merkezi o konuma geçmiş durumda. Dünya genelinde milyonlarca kişinin yanından ayırmadığı, Birkaç dakika boyunca uzakta kalamadıkları cihazlar haline gelen telefonlar ortadan kaybolduğunda büyük sorunlar ortaya çıkıyor. Fakat teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artık cihazların gücü, performansı ve barındırdığı teknolojiler sayesinde rahatlıkla ürünü bulabiliyoruz.

Bu bağlamda özellikle tüm kullanıcıların şikayet ettiği bir nota var o da batarya performansı ve şarj olayı oluyor. Hızlı şarj teknolojileri gelişse bile firmaların telefonlarında inceliği ön plana tutmasından dolayı bataryaların hacmi küçülüyor bu nedenle telefon sahipler gün çerisinde en az bir kez olmak üzere telefonunu şarja bağlamaya yöneliyor.

Samsung-GalaxY-S6-wireless-charging-DSC08674[1]

Şarj konusunda şikayetlerini dile getiren kişilerden bir tanesi telefonun ilk mucidi olan Marty Cooper, Artık akıllı telefonların tümünün kablosuz olarak şarj teknolojisine geçmesinin gerektiğini dile getiriyor. Gelişen teknolojinin ürünleri her ne kadar dock tarzda olsa bile bir nevi yavaş yavaş kablosuz şarj sürecine geçiş başlatıldı.

Bu durumda büyük birörnek olabilecek ve Marty Cooper’ın da önerisini sunduğu teknoloji WattUp, Enorgous isimli firma tarafından geliştirilme süreci başlatıldı. Neredeyse tamamen ortamı şarj edecek bir teknolojiye sahip olan WattUp ile bir mekana yerleştirilecek bu sayesinde her hangi bir prize ihtiyaç duymadan kablosuz ortam üzerinden şarj mümkün olacak.

Etrafa yaydığı radyo sinyalleri ile şarj olunmasını sağlayan bu teknoloji cihazlara yerleştirilerek radyo dalgalarını DC akımına döndüren özel bir entegre devre sayesinde cihazların şarjını doldurmaya başlayacak. İlk cep telefonu üreticisinin sunduğu bu özellikler gelişirse kullanım alanını oldukça geniş olacağını düşünüyorum. Bunun yanında birden fazla sağlık sorunları ortaya çıkacak çünkü etrafa yayılan sinyaller dolaylı olarak bireylerinde enerjisini etkileyecek.

Yorum Bırakın