Intensivpflege hanau
Yazar Net

Microsoft, Nokia’yı Satarak Mobil Telefon Devrini Kapatıyor!

Dünya genelinde teknoloji devi olarak karşımıza çıkan Microsoft’un sahip olmuş olduğu Nokia firması tekrardan el değiştirmeye yoluna gidiyor. Mobil telefon sektöründe hiç bir şekilde başarı yakalamayan Microsoft, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde aldığı kararlarla birlikte mobil telefon sektörünü kapatıyor.

Microsoft mobil Pazar üzerinde uzun yıllar boyunca istediği başarıyı bir türlü yakalamış durumda değil. Yaklaşık olarak 2013 yılında Finlandiya kökenli telefon üreticisi Nokia’nın cihazlar ve servislerin bölümünü kendi çatısı altına dahil eden firma, Bu marka altında da bir türlü başarıya ulaşamadı. Son çeyrek sadece 15 milyon adet mobil telefon satışı gerçekleştirilen Microsoft’un Nokia markasını hangi firmaya satacağı kullanıcılar tarafından merak ediliyor.

Nokia Hangi Firmaya Satılıyor?

Nokia’nın yeni sahibi olarak adı geçen firma Tayvan kökenli ünlü anakart üreticisi FoxConn. Çin sınırları içerisinde büyük dev tesislerinde Apple ve farklı firmaların üretimini üstlenen firma, Nokia’yı Microsoft’un ellerinden satın alabileceği konusun da açıklamalarda bulunuyor. FoxConn’un önümüzde ki yıl içerisinde Andorid tabanlı işletim sistemli Nokia telefonları piyasaysa çıkartma düşüncesinde.

Microsoft, Nokia’nın cihazlar ve servisler kategorisinde altında ki bölümün 2013 yılında 7.2 Milyar Dolar değerinde satın alarak kendisine dahil etmiştir. Eğer yeniden bir satış gerçekleştiren FoxConn’un Nokia’yı ne kadara alacağı tüm kullanıcılar tarafından merak ediliyor.

Windows Phone Tarafında Neler Olacak?

Microsoft’un Nokia firmasını sattıktan sonra mobil üretim bölümünü komple kapatacağı yapılan açıklamaların arasında. Tabii ki bu kararlardan sonra Windows Phone cihazları ilk etapta etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Microsoft’un akılı telefon sektöründe büyük bir başarısı bulunmuyor fakat Windows Phone yapısından vazgeçeceğini tahmin etmiyorum.

foxconn-india[1]

Geride bıraktığımız 2016 yılının çeyreğinde gerçekleşen 2.3 Milyon adet ile Lumia satışlarında başarı kısa sürse bile Surface Phone markası ile birlikte Microsoft’uın bu alan içerisinde mücadelesi büyük bir şekilde sürecek gibi duruyor. Esasında Microsoft’un kullanıcılarına sunduğu Windows Mobile işletim sistemi oldukça güçlü durumdaydı fakat yetersiz donanım kaynaklarından dolayı bir türlü geniş kullanıcı kitlesine hitap edemedi bakalım bu durum FoxConn tarafından nasıl bir başarılı ile Nokia yönetilecek.

Yorum Bırakın