Yazar Net

NVIDIA Yeni Ekran Projesine Hazırlanıyor!

NVIDIA’nın üzerinde hummalı bir şekilde çalışmış olduğu GeForce serisi ekran kartlarıyla birlikte oyuncularına olduksa yüksek performansa sahip oyun donanımları desteği sağlayan NVIDIA donanım ailesine yeni bir üye kazandırmak için yürütmüş olduğu projeyi dünya genelinde tanıtma sürecine başladı.

Köklü ekran kartı geliştiricilerinden biri olan NVIDIA bu sefer kullanıcıların çok farklı teknolojiler sunacak. Günümüze baktığımız da giderek artan bir ilgi görme sürecine başlayan sanal gerçeklik konsepti de hedefte tutularak gelişim sürecinde olan bu yeni ekran teknolojisinde klasik olarak monitörlerin oyunların açısında söz konusunda olduğunda da sahip oldukları gibi dezavantajlarını da ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Ortaya çıkan en büyük dezavantajlardan bir tanesi görüntü sürecinde ortaya çıkan gecikme ve bu gecikmelerden ötürü ortaya çıkan kaynaklardan deformasyon ve yırtılması. NVIDIA’nın geliştirmiş olduğu yeni görüntü panelinde ise geliştirilen gecikme sıfıra yakınlaştırırken yenileme hızı yani refresh rate çok daha üst seviyeye ulaşıyor.

Geliştirilen Yeni Görüntü Paneli 1.700Hz Yenileme Hızına Sahip

Günümüzde baktığımız da televizyonlar ve monitörler gibi görüntü panellerinde standart olarak 60Hz değerinde bir yenileme hızı sağlıyor aynı zaman da bunların yanında üç boyutlu gözlük sistemleri kullanan panellerinde 120Hz’e çıktığına emin olabiliyoruz. Fakat NVIDIA bünyesinde geliştirilen yeni panelde tam olarak 1.700Hz yenileneme hızına sahip durumda. Bu olaylardan dolayı oyunlarda elde edeceğimiz kare hızının da limitlerin  çok daha yukarıya uzanması anlamına geliyor.

NVIDIA tarafında üretime çıkacak olan yeni panel her 0,58 milisaniye içerisinde bir görüntü karesini kullanıcılara sağlayabiliyor. 90Hz de yenileme hızını ortaya çıkartan HTC Vive ve Oculus Rift gibi sanal gerçeklik sürecinde 11 milisaniyede bir görüntü karesi elde oluşturabiliyor. NVIDIA’nin yeni paneli sayesinde oyunlar da çok daha hızlı bir şekilde kafanızı hareket ettirdiğinizde ekran içerisinde yer alan nesnelerinde günümüzde titremeler, kaymalar aynı zaman da yırtılmaların olmaması sağlanacak.

Yorum Bırakın