Yazar Net

NVIDIA’dan 24GB’lik Ekran Kartı

NVIDA firmasının 2015 yılının ortasında geliştirmiş olduğu profesyonel seviye kategorisindeki grafik kartı Quadro M6000’i daha güçlü hale getirmek adına revizyon sürecine aldı. Bu süreç sonucunda ise ortaya oldukça etkili bir ekran kartı çıktı.

Birkaç gün öncesinde GTX serisinin yeni modeli GTX 1080’i tanıtıma çıkartacağına açıklayan NVIDIA, Kimsenin beklemediği anda farklı bir hamle yaparak koyu hayranlarını şaşırttı. Geçtiğimiz 2015 yılında oldukça normal olarak üretimi yapılan grafik kartlarına nazaran daha da etkili işlemci yapısını üzerinde barındıran Quadro M6000’in tanıtımı oldukça dikkat çekici lansman ile tanıtımı yapılmıştı. Bu yıl ise NVIDIA yeni ekran kartı çıkartmak yerine M6000 üzerinde bir takım değişiklikler gerçekleştirildi.

Firmanın yapmış olduğu güncellemelerde en çok dikkatleri çeken konu Quadro M6000’ün RAM miktarı oldu. Çünkü bir önceki versiyonun da 12 GB RAM’e yer verilirken, Güncellenen versiyonda ise 24 GB RAM bulunuyor. Quadro M6000 üzerinde sadece RAM arttırılmış değil. Grafik kartının saat hızı ve sıcaklık kontrolü de sistemin de önemli yapıları barındırmakta. Yetenekli ekipler tarafından yapılan güncellemelere baktığımızda profesyonel seviyeye ulaşmayı başaran cihazların sunmuş olduğu işlevselliğin doruk noktasında olduğunu vurgulayabiliriz.

NVIDA QUADRO M6000 REV2

NVIDIA çatısı altında yenilenen Quadro M6000’in fiyatı özelliklerinde olduğu gibi oldukça yüksek seyirde. Quadro M6000’in satın alma fiyatı 5.000 Dolar değerinde. Yapılan çalışmalar doğrultusunda bu kadar yüksek fiyata sahip olması oldukça normal fakat bu tarz ürünleri satın alan kişiler bilgisayarların GTA 5, The Division ve Crysis 3 gibi etkili seviyeye sahip olan grafikleri yüksek oyunları oynamadığı için profesyonel ekipler tarafından kullanılıyor.

Profesyonel ekiplere örnek verecek olursak, Gemi mimarı, Sinema sektörü, Grafik tasarım aynı zamanda Render gibi işlemlerde ortaya çıkan işlemci ve grafik kartı işlemci hızı ile birlikte ortaya etkili bir hız çıkarak build yani inşaat edilme süreci hızlanıyor.  Geride bıraktığımız günlerde gişede hasılat rekorları kırmaya başaran Deadpool’un ilk açılış sahnesinde NVIDIA’nın geçen sene piyasaya sürmüş olduğu Quadro serisinin M6000’ün ilk versiyonu ile hazırlanmıştı. Bahsi geçen Deadpool sahnesini konunun altındaki videodan izleyebilirsiniz.

Yorum Bırakın