Yazar Net

Oculus Rift Kullanıcı Bilgilerin Büyük Kısmını Facebook’a Bildiriyor!

Yakın zamanda ortaya çıkan sanal gerçeklik gözlükleri içerisinde en iddialı seviyede olan Oculus Rift, Görünmüş olduğu kadar masum olmayabilir. Yaklaşık olarak iki yıl öncesinde Facebook, Toplamda iki milyar dolar gibi ciddi bir rakama Oculus VR’i satın aldığı zaman diliminde çoğu kişi gizlilik ihlali konusunda büyük endişe yaşamıştı.

Facebook’un sanal gerçeklik gözlüğü nihayet resmi olarak satışa sunuldu ve ön sipariş sürecinde etkili bir tutum izleyen kullanıcılar VR setlerini kullanmaya başladı. Fakat kullanıcılar, Gizlilik konusunda ki endişelerinde bir bakıma haklı durumda oldukları ortaya çıktı. Çünkü Oculus’un¸ Kullanıcıların tüm bilgilerini Facebook’a gönderdiği ortaya çıktı.

Oculus’un kullanıcıya sunmuş olduğu ara yüz arka planı çatısı altında “always on” modu yer almakta. Bu mod, VR setin hakkında ulaşmış olduğu tüm bilgileri Facebook’un güvenli bir şekilde saklanılan sunucularına göndermesine yardımcı oluyor. Üstelik Oculus Home ara yüzünün içerisinde yer alan bu durum, Oculus Home’u kapatsanız bile Facebook tarafındaki sunucularla iletişim sürecinde olmaya devam ediyor.

Yaşanan bu durum, Oculus Rift’te bulunan gizlilik politikasında da aslında çok derin detaylara inmeden yani kapalı bir şekilde belirtilmiş durumda. Gizlilik politikası içerisinde ki maddelerinde bir tanesin de “Cihazın kullanımında ya da erişiminde bazı durumlarda verilerin aktarımının sunuculara gerçekleştireceği” tarzında bir metin bulunmakta. Bunun dışında Facebook, Bu yöntem ile birlikte IP adresinden tutun ürünün bulunmuş olduğu GPS konumuna kadar tüm detaylı bilgeye sahip durumda oluyor.

oculusreview3[1]

Yukarda yer alan uzun paragrafları bir nevi özetleyecek olursak, Facebook’un geride bırakmış olduğumuz dönemlerde satın almış olduğu Oculus Rift’e entegre etmiş olduğu yazılım paketleri ile kullanıcısının an ve an ne yaptığını rahatlıkla takip edebiliyor. Müşteri o anda nerede olursa olsun Facebook’un sunucularına internet üzerinden saniye olarak bir kullanıcı log kayıtları işlenerek geniş bir veri tabanı veri havuzunda içeriklerin kaydı tutuluyor.

Facebook tarafından gelen açıklamalar doğrultusunda, Elde edilen bilgiler kullanıcılara çok daha iyi bir Oculus deneyim sunması adına kullanılıyor. Son kararı her zaman kullanıcıya bırakan Facebook, Yine seçimi kullanıcıların yapmasını istiyor.

Yorum Bırakın