Yazar Net

Project Ara 2017 Yılında Kullanıcıların Karşısına Çıkabilir

Android’in geliştiricisi olan Google ve üçüncü parti olarak Android yazılımını uygulama geliştirmeye yönelin geliştiricilerin yeni ürünlerini duyurdukları Google I/O etkinliği geride bıraktığımız akşam sona erdi. Google tarafından hazırlanan etkinlik tarafından edindiğimiz bilgilerden en önemlisi Project Ara’ya ait oldu. Bu duruma göre Projecet Ara önümüzdeki yıl yani 2017 yılında kullanıcıların karşısına çıkabilir.

Project Ara, Önümüzde ki yıl geniş kapsamlı olarak 2017 yılını etkileyebilecek denemelerden bir tanesi olacak. Kısaca modüler bir telefon üzerinde çalışmalar yürütmeye çalışan Google, Bu bağlamda kullanıcıların istemiş olduğu farklı değişkenlikte olan telefonlarını hayal güçlerine göre şekillendirmelerine imkân tanıyacak.

Geliştiriciler ve donanım üreticiler tarafından büyük bir merakla beklenen bu yeni projenin, 2016 yılının sonlarına doğru uygulama geliştirme sürecinde katkı sağlayan büyük merkezlere gönderileceği yönünde açıklamalarda bulundu. Konu hakkında alınan ilk geri dönüşlerinin hemen sonrasın da 2017’de satışa çıkarılması beklendiği Google tarafından açıklandı.

Çoğu Android kullanıcısının büyük merakla beklediği Project Ara için de yeni bir video internet ortamında yayınlandı. Video üzerinde telefonunu nasıl çalıştırdığı ve modüllerin nasıl değiştirileceği hakkında bilgilenebiliyorsunuz.

Tam Olarak Project Ara Nedir?

Google tarafından geliştirilen Project Ara kullanıcılar için yeni bir modüler telefon hizmeti sunuyor. Yani kamera için ayrı bir modül, İşlemci için farklı markaların geniş kitle ile oluşturduğu yeni modül özetle kullanıcıların bilgisayar toplarmış gibi telefonu üzerinde bir takım değişiklikleri yapacağı proje olarak açıklayabiliriz.

Project Ara’nın pazarlaması standart olarak telefonlardan çok farklı olacak. Müşteriler ilk olarak 50 Dolar değerinde bir bütçe vererek cihazın kasasını ve Wi-Fi modüllerini satın alabilecek. Daha sonrasında farklı fiyatlar üzerinden geliştirici ve üretici firmalar Kamera, CPU, GPU ve RAM gibi geniş seçeneklere sahip modüllerin satışını gerçekleşecektir.

Ucuzluk açısından basit görünse bile telefonun modüllerinin fiyatının oldukça yüksek olacağını tahmin ediyorum çünkü firmalar standart olarak varsayılan ürün fiyatlarından yola çıkmayarak her modül için daha farklı fiyatları kullanıcıları yansıtılacak. Konu hakkında ki düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Yorum Bırakın