Yazar Net

SKYPE TRANSLATOR

İletişim ve haberleşme çağı olarak adlandırılan bu yeni teknoloji döneminde, mesafe fark etmeksizin kullanıcıların bilgi aktarmaları ve veri paylaşmaları amacı ile, pek çok çeşitte yazılımlar geliştirilmiştir. Şüphesiz ki bu yazılım ve programların içinde en popüler olanlardan bir tanesi, Skype’dır. Skype, yalnızca lokal bazda aynı kökenden insanlar değil; uluslararası anlamda pek çok farklı ülkeden insanın haberleşmesini sağlayabilmektedir.

Bilişim dünyasının dev firması Microsoft’un sahibi olduğu Skype, online iletişim alanında çığır açacak bazı düzenlemelere gidiyor. Belli bir zamandır, değişik dillerde yapılan görüntülü görüşmeler üzerinde anlık bir çeviri sistemi üzerinde çalışan şirket, sonunda sistemi faal hale getirmeyi başardı. Söz konusu sistem, adeta bir simultane tercüman gibi, görüşmeyi yapan iki kişinin kendi dillerinde yaptıkları konuşmalarını, diğer tarafa çevirerek aktarıyor. Konuşma şeklindeki sesli çeviri yalnızca İngilizce ve İspanyol dillerinde desteklenirken, metin biçimindeki çeviri hizmeti 40 ayrı dil üzerinden gerçekleştiriliyor.

Skype Translator’un bir diğer ilginç özelliği ise, konuşma sırasında şaşırma ya da gülme seslerinin program tarafından algılanarak tam metin aktarımına dahil edilmeme özelliği şeklinde yer alıyor. Bu şekilde, konuşulan konu bütünü dağılmamış ve metin tam olarak ortaya dökülmüş oluyor.

Şu an için beta sürecinde olduğu söylenebilen Skype Translator, bu haliyle bile oldukça başarılı şekilde kendini yansıtıyor. Kelime ve cümle yapılarının gelişmesi ile birlikte, daha da iyi durumlara gelecek olan program, çeviri özelliğinin denenmesi aşamasında ise Skype Translator üyeliğini zorunlu tutuyor.

Ürünün ve hizmetin tam anlamı ile denenmesi ve tanıtılması için, bir okulda iki öğrenciyi konuşturan Skype, bu sayede karşılıklı olarak İngilizce ve İspanyolca konuşulabildiğini de göstermiş oldu. Kısa süre sonra, bu başarılı programı test etmemiş olan insan kalmayacak.

Skype İndir

Yorum Bırakın