Yazar Net

Sosyal Medya Reklamlarına Vergi Geliyor

Türkiye’nin Maliye Bakanı koltuğunda görev yapan Naci AĞBAL, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ağ hesaplarında yapılacak olan reklamlara yönelik olarak hizmet talebinde bulunan kullanıcıların vergi mükellefi olacağını açıkladı.

Instagram, Facebook ve Twıiter gibi farklı sosyal medya ortamlarında büyük takipçi kitlesine sahip olan kişilerin takipçilerinin çok olması nedeniyle paylaştığı reklam gönderileri çoğu zaman dikkatinizi çekmiştir. Bu paylaşımlar sonucunda Maliye Bakanlığı almış olduğu kararlarla birlikte reklamlara vergi getirdi.

Türkiye Maliye Bakanı Naci AĞBAL konu hakkında ilgili olarak yapmış odluğu açıklamalarda şu an içerisinde uygulama sürecinde olan Vergi Usul Kanunu’nun dijital ortamlarda tam olarak bulunmadığını ve bunun için kanun üzerinde geniş bir düzenleme talebinde bulunacağını açıkladı. Naci AĞBAL basına verdiği açıklamalarda ilgili olarak “Elektronik ortam üzerinde üretime çıkan o alanı elektronik işyeri olarak sayacağız. Nereden gelir elde ediyorsa mükellef olarak hizmet verecek.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Oldukça geniş bir kitleleri kullanıcıların veya sosyal medya fenomenlerinin bir reklam paylaşımı için 2.100TL kazandığı iddiaları gündemde dolaşırken, Naci AĞBAL dijital mecralar üzerinden hizmet sağlayarak gelir eden kişilerin bir şekilde maddi açıdan kazanç sağladıkları sonucunda Türkiye Cumhuriyetinde vergi mükellefi olarak görülecekleri açıklandı.

Her ne kadar kurumsal bir ortam üzerinde devletin kullanıcıların kazancına göz dikmesi düşünceleri bulunsa bile sosyal medyayı kullanan kullanıcılar çoğunlukla yaptığı paylaşımları kendilerinin şahsi hesapları üzerinden gerçekleştiriyor. Bu nedenle bu tarz kişisel hesapların nasıl kurumsallaşma yönünde değişkenlik göstereceği merak konusu.

Maliye Bakanı’nın almış olduğu kararlar hakkındaki düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilir ve ziyaretçilerle ortak sohbet ortamına katılabilirsiniz. Vergi konusunda yeni haberler geldiğinde sizleri en kısa sürede bilgilendireceğiz.

Yorum Bırakın