Yazar Net

Telefon Dolandırıcılığında Yeni Dönem!

Çoğu zaman özellikle Türkiye sınırlarındaki bireylerin farklı farklı kanallar üzerinden sipariş verdikleri telefonlar ile birlikte dolandırılıyorlar. Bu nedenle piyasada popülerliğe ulaşan ürünleri oldukça düşük bir fiyat ile karşılarında gördükleri süre zarfında direk cihazı satın alıyorlar fakat arkasında yatan gerçeği bir türlü anlayamadıkları için sonu hüsranla bitiyor.

Çoğu insan hala bu tuzağa düştüğü için de sahte telefonların satışında bulunan dolandırıcılar yöntemlerini bir adım daha öne taşıyor. Bu haberimizdeki yöntem akıl sır erdiremeyeceğimiz türden internet ortamında kapıdan ödeme seçeneği ile birlikte iPhone siparişlerinde bulunan kişi, Cihaz eline geçtiğinde en doğal hakkı ile birlikte ürünü kapıda inceleme altında gerçekleştirmiş.

a[1]

Kapı önünde cihazı açan vatandaş karşısına çıkan low battery yani düşük batarya ibaresi ile karşı karşıya kalmış böylece hiçbir şekilde bir sorundan kuşkulanmadan ödemeyi kapıda yaparak cihazı eline almış. Sonrasında cihazı şarja takan ve cihazı açmak isteyen kullanıcılar, Yeni bir dolandırıcılığa uğradığının farkına varmış.

Geliştirilen bu tarz dolandırıcılıkta, Kullanıcı telefonunu ilk açtığında karşısında belirlenen uyarı düşük batarya ekranı esasında plastik bir kaplama. Bu kaplamanın hemen arkasında ise LED olarak görev yapan parlak bir plaka yer alıyor. Yani yansıtılan düşük batarya yazısının arkasındaki aydınlatma penceresi, Kullanıcıya uyarının sahte olduğunu farkına vardırtmıyor.

inanilmaz-bir-dolandiricilik-iphone-dolandiricilik-1559719[1]

Yukarıdaki görsellerin dışında cihazın içerisinde gerekli ağırlığı oluşturması adına demir plaka ve LED aydınlatmanın tetiklenmesi için gerekli devre sistemi oluşturulmuş. Televizyonlarda izlediğiniz reklamlardaki ürünleri hiçbir şekilde uygun fiyat etiketi ile satın almaya kalkışmayın yoksa sonucunuz yukarıdaki yaşanan olaydaki gibi olur.

inanilmaz-bir-dolandiricilik-iphone-dolandiricilik-1559720[1]

Yorum Bırakın