Yazar Net

Türkiye 5G Teknolojisi için İlk Adımı Atıyor!

Bundan bir ay öncesinde 4.5G teknolojisine giriş yapan Türkiye almış olduğu kararlar doğrultusunda 5G için çalışmalara başladığını açıklandı. Yaklaşık olarak otuz gün öncesinde yani 1 Nisan tarihinden itibaren resmi bir şekilde 4.%G teknolojisine erişim sağlayan Türkiye mobil cihazlarda internet hızını arttırmaya yönelik yeni döneme giriş yapmıştı.

Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu yani BTK tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde 5G konusunda çalışma sürecine başlamış durumda. Geride bıraktığımız hafta Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu’nın İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde bir arada olan yöneticileri, Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri Türkiye Forumu toplantısında derin bir konuşma gerçekleştirdi. Toplantı sürecinde ana gündemde ise 5G ve 5G hizmetine geçiş süreci için atılması gereken adımlar konuşuldu.

Smart phone with 5G network standard communication

5G yapısında kamu, üniversiteler ve sektör üzerinde boy gösteren tüm firmaların ortak bir şekilde çalışması ve gerekli altyapı sürecinde AR-GE çalışmalarının bir araya getirilmesi gibi önemli konular ele alınan toplantıda piyasada bazı kurumlarında da görüşleri alındı. Küresel çapta mobil endüstrisi neredeyse birkaç senedir 5G teknolojisine ciddi bir şekilde odaklanmış durumda. Bu teknolojiye gözünü kestiren kişilerden bir tanesi de BTK’nin Başkanı olan Doktor Ömer Fatih SAYAN yaptığı açıklamalarda, Teknoloji konusunda önceliklerinin hızını artırmadan gecikme sürecini düşürülmek ve bağlantıları çok daha iyi hale getirmek için düşüncelerin olduğunu dile getirdi.

art-Mobile-620x349[1]

Türkiye sınırları içerisinde 4.5G hizmetine geçilmesi bir yana baz istasyonlarında bulunan bazı dağıtıcı cihazlarının gücünün yetersizliğinden dolayı hala ara ara kopmalar meydana geliyor bu nedenle ülkemizde 5G sistemine geçişin ilk yapısı sorunlu olan baz istasyonların değişiminin yapılması ile başlayacak.

5G ile alakalı tüm çalışmaların ve projelerin neredeyse hepsinin temelinin atılacağı 5G Türkiye toplantısını düzenleyen BTK, Birkaç sene sonrasında somut adımları atma sürecini planlıyor. Şu an içerisinde 5G teknolojisi konusunda Güney Kore ve Japonya başlı başına büyük bir yol kat etmiş seviyede. Ülkemizde de bu işlerle ilgilenen BTK’da bu iki ülkenin sistemini işleyişini izleyerek kendi bünyesi içerisinde bir takım AR-GE çalışmalarını başlatacak.

Yorum Bırakın