Intensivpflege hanau
Yazar Net

Yeni Çipli Vatandaşlık Kimlikleri Nasıl Alınır

2016 yılında alınan kararlar doğrultusunda artık Türkiye sınırları içerisinde klasik tarza sahip olan nüfus cüzdanlarının çipli kimliklerle değiştireceği bir seneden beri gündemdeydi. Yapılan hummalı çalışmalar yavaş yavaş meyvesini vermeye başlıyor.

Türkiye sınırları içerisinde yeni kimlerini almak için Nüfus Dairesi Randevu Sistemini kullanmalısınız. 14 Mart tarihinden bu yana pilot bölge olarak seçim yapılan Kırıkkale’de dağıtımına başlanan kimlikleri almak için sadece üç senelik bir zaman dilim bulunuyor. Bu zaman diliminden sonra tüm eski tasarıma sahip olan kimlikler kullanımdan kalkıyor.

Yeni Kimliğe Sahip Olmak için Randevu Nasıl Alınır?

Gelişimi yapılan yeni kimlik kartlarını almak için yurt içinde İlçe Nüfus Müdürlüklerinden yurt dışında ise Dış Temsilcilikler yani Konsoloslardan rahatlıkla talep edebilirsiniz. Yeni kimlikleri almak için şahsen başvuru yapılabilir ya da ALO 199 hattından yararlanarak randevu sürecini başlatabiliyorsunuz.

Yeni Kimliklerde Neler Var?

1976 yılından günümüze kadar kullanılan nüfus cüzdanları kademeleri olarak yerlerini akıllı çiplere bırakacak. Eski tasarımlarına yerini alan kartlarda ne gibi özellikler mevcut?

  • İlk olarak “Cüzdan” kelimesi ortadan kalkacak. Bu telaffuz yerine “Kimlik Kartı” kelimesini getirecek.
  • Oluşturulan yeni kimlik kartları toplamda sekiz farlı güvenlik yöntemleri ile korunacak bunların arasında Biyometrik Önlemlerde bulunuyor. Örnek olarak Damar, Parmak İzi, Avuç içi gibi kişiye özel olarak yeni yöntemler yeni akıllı kimliklerde kullanılabilecek.
  • Kimlik kartlarında geçerlilik süresi yer alacak ve varsayılan olarak bu süre on yıl
  • Eski tasarımlarda olduğu gibi cinsiyet türüne göre renk olmayacak. Erkek ve kadınlar için aynı görünümde kart tasarımı bulunacak.
  • Oluşturulan yeni kimlik kartları pasaport olarak sayılabilecek.

Yeni Kimlikler Ne Kadar Olacak?

Dağıtım sürecine ilk başlandığı tarihten itibaren yeni kimlikler için ‘Değerli Kağıt Ücreti’ adı altında 15 TL ücret ödenecek. Kayıp sürecinde ise 30 TL tahsil edilecek.

e-Devlet ile Nasıl Çalışacak?

e-Devlet sistemin yeni çipli kartlarla giriş yapmak için iki tane farklı sistem geliştiriliyor. Bunlardan ilki her zaman ki gibi Standart Kart okuyucularını kullanmak; Fakat bunun için bilgisayarda standart bir kart okuyucusu ve AKIS sürücüsü bulundurmak gerekiyor.

İkinci yöntem ise Erişim Cihazı ile giriş yapmak. Bu noktada sahip olmuş olduğunuz KEC ile birlikte e-Devlet’teki giriş politikasıyla giriş yapabiliyorsunuz.

Yorum Bırakın